נוסעים במונית, חשוב לדעת.

צרור טיפים לנוסעים במונית.
על כל מה שחשוב לדעת, לכל מי שמשתמש בשרותי מוניות.
אנשים רבים נוסעים במוניות בעיקר עם מדובר בתחום עירוני וליעדים מיוחדים. היתרון הגדול שיש לנוסעים במוניות, הינו שילוב תכונות של תחבורה ציבורית עם תכונות של רכב פרטי האדם יכול להגיע בדיוק למקום יעדו, בנוחות, ללא בעיות חנייה ובפרטיות וללא שינהג בעצמו ברכב.
כאשר מדברים על מוניות יש להבחין בין 2 סוגי מוניות:
1.      מוניות שירות- הפועלת במסלול קבוע מראש לעיתים במקביל לקו אוטובוס ומעלות ומורידות   נוסעים במקומות מותרים לאורך המסלול. מדובר בנסיעה של מספר נוסעים לאזור מסוים.
2.      מוניות מיוחדות- יעד הנסיעה ומקום העלייה והירידה נקבעים על פי צורך הנוסע. מדובר בנסיעה לבד ורק ליעד שהנוסע ביקש אין נוסעים אחרים.
 אז מהם הדברים שחשוב לדעת לקראת נסיעה במונית?
1.      מחירים ותשלום: ישנם שני אפשרויות לקביעת המחיר לתשלום- או על פי התעריף הקבוע מראש או על ידי הפעלת מונה ממוחשב בתחילת הנסיעה המחשב על פי הדרך את הסכום לתשלום הבחירה הינה של הנוסע בעת תחילת הנסיעה.
התעריף הקבוע נקבע על פי צו פיקוח על מצרכים ושירותים ומתחלקים ל-2 תעריפים: תעריף 1- משעה 5:30 עד 21:00.
תעריף 2- משעה 21:01 עד 5:29 למחרת ובשבתות וחגים במשך כל היום. תעריף זה יקר ב 25% מתעריף 1.
מונה ממוחשב- מתחיל בתעריף של: 11.1 ₪,  בכל חלקי הארץ למעט באילת, שם התעריף הינו ללא מע"מ ועומד על 9.5 ₪ עם הפעלת המונה. כל פעימה במונה מוסיפה 0.30 ₪ למחיר.
 
2.      עדיף לכם לעצור מונית ברחוב, מאשר להזמין אותה במיוחד( ספישל) וזאת כיוון שהזמנה טלפונית של מונית, כרוכה בתוספת תשלום בסך 4.70 ₪.
 
3.      תוספת תשלום על מספר נוסעים ומטען: מחיר הנסיעה כולל מטען יד ועד לשתי נוסעים מעל לגיל 5 .על מזוודות רשאי הנהג לגבות תוספת של עד 4 ₪ למזוודה ועל מעבר ל-2 נוסעים שגילם גדול מ- 5 שנים, רשאי הנהג לגבות תוספת של 4.40 ₪ לנוסע.
 
 
4.      שימו לב לא להזמין את המונית לפני שהנכם מוכנים לגמרי, וכן לא להתעכב במקרה של ירידה מהמונית כאשר הכוונה היא לחזור אליה ולהמשיך הנסיעה. הואיל וזמן המתנה של הנהג לנוסע לאחר תחילת הנסיעה כרוכה בתוספת תשלום של 85.70 ₪ לשעה כאשר עדכון התשלום מתבצע כל רבע שעה. (בהזמנת מונית מרגע הגעת המונית למקום אליו הוזמנה מתחילה הנסיעה).
 
5.      נסיעות בכבישים מיוחדים:
בנסיעות ממקומות ודרך כבישים מיוחדים ישנה תוספת המחיר על פי הפירוט:
·         נסיעה מנתב"ג- תוספת של 5 ₪.
·         נסיעה משדה דב או נמל חיפה- תוספת של 2 ₪.
·         נסיעה בנתיב המהיר לתל אביב- תוספת על פי העלות של הנסיעה המוצג בשלט האלקטרוני בכניסה לנתיב אלא אם כן המונית פטורה מתשלום ואז לא תחול תוספת במחיר. בנסיעה במונית שירות לא חלה תוספת עבור נסיעה בדרך זו.
·         נסיעה בכביש 6- תוספת של 15.10 ₪. למעט בקטע 18 (מחף עירון עד עין תות) שבמקרה של דרישה מצד הנוסע לעבור בדרך זו התוספת תהיה בסך 5 ₪.
 
6.      שינוי יעד ובחירת מסלול: הנוסע רשאי לשות את יעד הנסיעה במהלך הנסיעה ללא תוספת תשלום או תשלום מלא על שני היעדים.
מסלול הנסיעה בהעדר דרישה מיוחדת מצד הנוסע תקבע על ידי הנהג כאשר הינו מחויב לבחור בדרך הקצרה ביותר תוך הפעלת שיקול השעה ותנאי הדרך (עבודות וכו..).
 
7.      הפעלת רדיו: על הנהג לכבות או להנמיך את עוצמת הרדיו במקרה של בקשה מאחד הנוסעים.
 
8.      תלונות: במקרה של תלונה נגד נהג המונית יש לפנות באמצעות הדואר להנהלת אגף תחבורה ציבורית, משרד התחבורה, ת.ד. 867, ירושלים או בפקס למספר 02-6558903. 
יש לציין את כל הפרטים באופן ברור כולל מקום, תאריך, שעה, מספר הרישוי או הרישיון של המונית (מופיע על הכובע בגג המונית ועל הדלת האחורית), פרטי הנהג (מופיע הלוחית הזיהוי בתוך המונית) וכן פרטי מגיש התלונה כולל ת"ז כתובת וטלפון לבירורים.
במקרה של אי שביעות רצון מאופן הטיפול בתלונה ניתן לפנות לנציבות תלונות הציבור במשרד התחבורה, ת.ד. 42, בית דגן, 50250 או בפקס: 03-9545450.               
 
הדפסה
   
שלח לחבר
אתרי יבואן