נהג אוטונומי - השפעת הרכב האוטונומי על חיינועצמאות בדרך - השפעתם של הרכבים האוטונומיים על חיינו

בשנים האחרונות נראה שהגענו למהירות שיא בפיתוח חידושים טכנולוגיים, עוד נראה, כי מגמה זו רק הולכת ומתעצמת. בעתיד הלא רחוק צפויים להיכנס לחיינו חידושים נוספים גם מעולם הרכב ובראשם - הרכבים האוטונומיים. הבשורה הטכנולוגית הבאה כבר בפתח, וכדאי שתכירו אותה.

מאת: זאב נחמנזון   צילום: Shutterstock

7/1/2020

לקידמה ולטכנולוגיה יש קצב משלהן, המפתיע אותנו בפיתוח כזה או אחר, מביא ערך מוסף לחיינו ומשנה אותם בהיבטים רבים. כך למשל, שינתה המצאת ה-
CD את האופן בו צרכנו מידע ושמענו מוסיקה ביחס לעבר הרחוק, ואילו היום נגני מדיה רבים מהדור הנוכחי כבר אינם תומכים בקריאת CD כלל.

גם רחפנים - אותם רובנו מכירים כגרסה עדכנית ומשוכללת יותר של טיסנים על שלט, הפכו לאמצעי שימושי עבור המין האנושי. בסרטי פעולה למשל, מצולמות סצנות אקשן רבות באמצעותם וכך נחסכים משאבים רבים, ובדיג הם משמשים לאיתור ממוקד יותר של להקות דגים.

בעודנו מתכננים כיצד להשתמש בטכנולוגיה, היא מצליחה להקדים את מחשבותינו ולהשתלב בחיינו כמעט מבלי שנשים לב לכך. גם בעולם הרכב צפויים רכבים אוטונומיים משופעי טכנולוגיה להיכנס לחיינו ובעוד כ-5 שנים, יתכן ונראה לא מעט מהם בכבישי הארץ.  


איך תיראה האוטונומיה

לא רחוק היום בו עולם התחבורה ייראה ויתנהג אחרת. כך למשל, ינוהל תהליך מכירת הרכב המתאפשר דיגיטלית כבר היום, לפי היצע וביקוש של רכבים, ייעודם והעומס בכבישים. השכרת רכב לתקופה ארוכה או רכישה לתקופה קצרה, עשויים להיות פתרונות חדשים שיביאו את עולם הליסינג למקום אחר. ייתכן מצב עתידי בו תקנו רכב מהיבואן שיגיע אליכם עצמאית, יסע לטיפול התקופתי במוסך ובסיום - יתנהל אל מול הסוכנות ממנה הוא נרכש. זהו רק חלק קטן בעולם של אפשרויות חדשניות.

הרשו לעצמכם לדמיין מצב בו אתם יוצאים בבוקר מהבית למשרד, רכבכם כבר יצא מהחנייה, אוסף אתכם, משתלב בתנועה ובעודו נוהג - אתם יושבים וקוראים הודעות בטלפון הנייד באופן חוקי ובטיחותי. נשמע לכם רחוק ? זה רק עניין של זמן. אמנם שירות זה עשוי להיות יקר מאד בהתחלה אך במהרה תהפוך הדרישה בשוק את הרכב האוטונומי למוצר נגיש לכולם.


צפו לשינויים נוספים

למעשה, הרכב האוטונומי אמור להקל על חיינו וגם הרבה מעבר לכך. הוא עשוי לצמצם כמעט לחלוטין את הגורם האנושי ל-90% מתאונות הדרכים בישראל, לפתור את משבר החנייה ולהתנהל בצורה החכמה והיעילה ביותר בכבישים. כל אלו בתורם יביאו לאחוז נמוך של תאונות ופקקים, לירידה בעלויות הביטוחים, להעלאת איכות החיים ולצמצום זיהום האוויר - סוגייה בוערת בפני עצמה.

בנוסף, צפוי להתרחש שינוי בשנים הבאות גם בסגנון המגורים. תהליכי העיור בפרט - שקירבו את כלל האוכלוסיה למרכזי הערים וצופפו אותן במגדלים ובפקקים, צפויים להשתנות וכן שוק הנדל"ן ככלל. אם יהיה באפשרותכם להעביר את זמן הנסיעה בעבודה או בסגירת מטלות - מגורים במרכז, היאבקות על מקום בכביש או תשלום יקר