מדריך עצירה בשוליים
 
 
 
עצירה בשולי הכביש, אסורה ומסוכנת
תאונות רבות נגרמות בשל  עצירה בשולי הכביש. מה מותר, מה אסור ומה בטוח
 
זה קרה לכם או לחבריכם כשנסעו בכביש בינעירוני או בכביש מהיר, לפתע פתאום נשמע פיצוץ, רגע אחד של חרדה האוטו רועד, יש תחושה של איבוד שליטה בהגה והנטייה הטבעית היא לעצור במקום. אך נטיית הלב במקרה זה איננה בהכרח היועץ האופטימלי.
יש מצבים שבהם צריך להמשיך ולנסוע לאט אפילו במחיר של פגיעה קשה בצמיג.
חשוב לזכור כי בכביש בינעירוני עצירה שלא לצורך, גם עם ברכבכם קרתה תקלה או תקר, יכולה להיות מסוכנת. תאונות מסוג זה קרו בעבר ורק לאחרונה שמענו על המקרה טרגי בו נדרסו ונהרגו בני זוג בכביש יבנה, בדיוק בסיטואציה הזו.
 
מה אומר החוק ?
תקנה (69), אוסרת לחנות או לעצור את המכונית בשולי דרך שאינה עירונית. הקנס בגין ביצוע העבירה עומד כיום על 250 ש"ח. סעיפי המשנה לתקנה זו, מקלים במקרים כדוגמת תקלות במכונית, מה  שמותיר מרחב גדול לפרשנות ולשיקול דעת של משטרת התנועה לקבוע האם היה הכרחי לעצור בשולי הכביש לצורך תיקון, או שניתן היה להמשיך בנסיעה עד למקום עצירה בטוח יותר.
יתכן שהמשטרה תחמיר בפרשנות הזו, וכשתחשוב שאפשר היה להמשיך לנסוע על הנקר או שהמקום היה מסוכן מדי להחלפה, היא תרשום על כך דו"ח תנועה.
 
מה עושים? 
 
עצירה בטוחה - עוצרים  רק במקום בטוח, רחוק עד כמה שאפשר מקו השולים ולא לפני שהדלקתם את אורות האזהרה (איתות חירום). אם לא ניתן לעצור במקום, יש להמשיך בנסיעה איטית תוך הפעלת פנסי איתות החירום עד למקום עצירה בטוח.

 
יציאה מהרכב - כשיוצאים מהרכב חובה ללבוש את האפוד הזוהר ולהימנע מלהיות חשופים לצד התנועה בכביש.
 
עצירה בכביש - אם לא ניתן לעצור בכביש הסואן בגלל סיכון, יש להמשיך ולנסוע בנסיעה איטית לאחר הפעלת פנסי איתות החירום עד למקום עצירה בטוח.
 
מקום העצירה - מקום בטוח לעצירה הוא מקום בו קיים שדה ראייה ממרחק של 100 מ' לפחות. אין לעצור אחרי עיקול או בעלייה ומורד במקום בו קימות מגבלות ראות.
 
סימון לנהגים - במקום העצירה, יש להציב משולש אזהרה (בדיוק למצבים כאלה הוא נועד) כך שיראה למכוניות מאחור לטווח של 150 מטרים.
 
 
מצב הנוסעים - נוסעי המכונית יצאו וימתינו בצד הכביש במקום בטוח, או שישבו בתוך המכונית. יש להימנע מחשיפה מסוכנת בסביבת הכביש בזמן בו נעות מכוניות.

עצירה במקום מסוכן -
במקרה תקלה בכביש סואן בו אין אפשרות להזיז את הרכב למקום בטוח, יש להפעיל איתות חירום ולסמן במשולש אזהרה. רצוי לדווח למוקד המשטרה (100) במטרה למנוע תאונה.על הנוסעים לצאת מהמכונית בזהירות ולשהות במקום בטוח.
 
 
 
הדפסה
   
שלח לחבר
אתרי יבואן