חוזרים ללימודים בבטחה
הדרך לכיתה מסתבר, לא בדיוק בטוחה.
מאת: נועם קום
חוזרים ללימודים בבטחה
מסקנות העולות מסקר "אור ירוק", קובעות כי ילדנו נותרים ללא הגנה בטיחותית מספקת בדרכם לגנים ולבתי הספר. חובת ההורים להיות מעורבים יותר ולהגביר את המודעות בקרב ילדיהם לסכנות הצפויות בדרכים, ולהדריכם להתנהגות בטוחה המונעת תאונות.
כרבע מהתלמידים המוסעים לבתי הספר על-ידי הוריהם ברכב פרטי מדי יום. בתי הספר אינם ערוכים לקליטת כמות כה גדולה של מכוניות, והילדים נחשפים לסכנות בטיחותיות. כך קובע סקר, שנערך על-ידי "אור ירוק". עוד קובע הסקר, כי רמת מעורבותם של הורים בשמירה על בטיחות ילדיהם בדרך לבית הספר ובחזרה אינה גבוהה דיה, וההקפדה על קיום נהלים טעונה שיפור. מטרת הסקר שנערך ע"י טלסקר הייתה להעריך את אמצעי ההגעה האופייניים לבית הספר, את רמת מודעות ההורים ואת רמת הבטיחות כפי שהיא נתפסת בעיני ההורים. הסקר קובע כי הדרך לבית הספר ובחזרה, חושפת את הילדים לסכנות בטיחותיות, וכדי להתמודד עם הסכנות על ההורים לקבל אחריות ולהקפיד על כללי בטיחות בדרכים לבתי הספר. עיקר הילדים מגעים לגנים ולבתי הספר ברכב פרטי, היתר בתחבורה ציבורית, בהסעות מאורגנות או בהליכה רגלית. מעורבות הולכי רגל בתאונות עם נפגעים, משמעותית ביותר, הילדים הם חלק ניכר מבין הנפגעים, חובה לשמור עליהם.
 
  
טיפים להגעה בטוחה לבית הספר
    הסעת ילדים
 
        - הסעת ילדים - חל איסור להסיע מספר ילדים מעל המותר כפי שצוין ברישיון הרכב.
- חובה לחגור - יש לחגור כל ילד היושב במכונית. להזכירכם: עד גיל 8 שנים, חלה חובה על ישיבה בהתקני ריסון מתאימים, ילדים מעל גיל 8 שנים ייחגרו באמצעות חגורות הבטיחות המותקנות במכונית, אך חשוב שהחגורות יתאימו למבנה גופם ולמשקלם.
-  בזמן הנסיעה - חובה להקפיד לשבת במושב המכונית או האוטובוס ולחגור חגורת בטיחות. אין להוציא יד או ראש מחלון הרכב או האוטובוס. אין לעמוד בזמן הנסיעה, אין להשליך חפצים בתוך האוטובוס ומחוץ לו. יש לשמור על השקט בנסיעה ולמנוע הפרעה לנהג.
-  עצירה להורדת ילדים - בהורדת הילדים ממכונית, יש לעצור במקום בטוח בצד הדרך בסמוך לתחנת הורדה או למדרכה. אם על הילדים לחצות הכביש יש לדאוג לכך שיבצעו זאת רק במעבר חציה ואף ללוותם או לדאוג שיחצו את הכביש במעבר החצייה באופן בטוח.
- חנייה בסמוך לגן או לביה"ס - בשלב ההמתנה לאיסוף הילד, יש להחנות בבטחה ללא הפרעה לתנועה ורצוי לדומם את מנוע המכונית. אין להשאיר את המכונית ללא השגחה
-   יציאה מהמכונית - אין לצאת מהמכונית כאשר היא מונעת או כשהמפתחות במתג ההתנעה. זה מסוכן, המכונית עלולה להתדרדר ואף להיגנב.חובה לוודא כי הילדים שירדו מהמכונית אינם מצויים בקרבתה. נהגים, עשו זאת במבט לאחור, ובצפייה במראות הצד.
- הסעות מאורגנות - יש לוודא כי רכבי ההסעות הינם בעלי היתר להסעת תלמידים, מדובר ברכבים של חברות הסעות מוסדרות בעלות רישיונות הפעלה להסעת נוסעים בשכר.
-   המתנה לאוטובוס - יש להמתיןתמיד בתחנה מוסדרת או על המדרכה ובאופן בטוח. אין להמתין על הכביש או לרדת משפת המדרכה כל עוד המכונית לא נעצרה.
-   עלייה לאוטובוס- חובה להמתין עד לעצירתו המוחלטת של האוטובוס, עם פתיחת הדלתות יש לעלות לאוטובוס מהדלת הקדמית בלבד, באיטיות, בזהירות, וללא דחיפות.
-  ירידה מהאוטובוס - יש לשבת במושב עד לעצירתו המוחלטת של האוטובוס. ביציאה רצוי לרדת מהדלת הקדמית תחת השגחת הנהג  או המלווה. בטרם התחלת הנסיעה, חובה על הנהג לסרוק ולבדוק כי כל הילדים ירדו מהאוטובוס באופן בטוח מלפנים ומאחור.
 
 הליכת ילדים
 
-  מסלול הליכה בטוח - יש לבחור עבור הילד מסלול הליכה נוח ובטוח לביה"ס ובחזרה, עם כמה שפחות מעברי כבישים והרחק מכבישים סואנים וצמתים.
-   חציית כביש - תרגלו עם הילד את כללי חציית כביש בבטחה, במעבר חצייה בלבד, לאחר מבט לצדדים, חצייה בהליכה ולא בריצה.
-   מגבלות שדה ראייה - הדגישו לילד את בעיית שדה הראיה הקיימות לנהגים. הקפידו שלא יחצה את הכביש בין מכוניות חונות, או בירידה לפני המכונית או האוטובוס בזמן עצירתו בתחנה.
-  משמרות הזה"ב - הבהירו לילד על חשיבות מעבר חצייה במקום בטוח בפיקוחם של המשמרות ואף ציינו בפניו את מיקומם בקרבת בית הספר.

הדפסה
   
שלח לחבר
אתרי יבואן