תחבורה מזהמת בערים

התחבורה היא גורם המזהם ביותר במרכזי הערים 
משרד להגנת הסביבה הכריז על התחבורה בישראל, כגורם העיקרי לזיהום האוויר במרכזי הערים. המעבר של התחבורה בישראל לגז טבעי עולה מדרגה.
6/9/15
התחבורה היא הגורם העיקרי לזיהום אוויר במרכזי הערים, כך הכריז המשרד להגנת הסביבה בדו"ח איכות הסביבה שפורסם בשבוע שעבר. הפתרון של המשרד להגנת הסביבה לבעיה הוא הסבת משאיות ואוטובוסים לשימוש בגז טבעי, מקור האנרגיה הגדול ביותר של ישראל היום בעקבות תגליות הגז הטבעי הענקיות בים התיכון, תמר ולוויתן. לשם כך אישרה היום הממשלה תוכנית פעולה של המשרד להגנת הסביבה להפחתת הזיהום במפרץ חיפה שכוללת הפעלה של 30 אוטובוסים המונעים על גז טבעי כבר בשנה הבאה והסבה של כל משאיות הזבל בחיפה לשימוש בגז טבעי.
בעבר אישרה הממשלה החלטה, כי רוב התחבורה בישראל תעבור לעבוד על גז טבעי עד שנת 2025. מנהלת תחליפי הדלקים במשרד ראש הממשלה הודיעה כי היא תפרסם בקרוב מכרזים לרכישת אוטובוסים בגז טבעי והקמת רשת תחנות תדלוק שתשרת אותם בעלות של כ-40 מיליון שקלים, ופיילוט ראשון של אוטובוס שעובד על גז טבעי כבר מסתובב על הכביש בחיפה. זאת לאחר שניסויי הבטיחות כבר הוכיחו כי הגז הטבעי בטוח בהרבה מסוגי תדלוק אחרים שכבר עובדים בארץ כמו גפ"מ.
השוק בישראל מוכן למעבר של התחבורה לשימוש בגז הטבעי וציי הרכבים הגדולים רק מחכים שתינתן להן האופציה ויוסרו החסמים הרגולטורים, אומר ארנון מעוז, מנכ"ל תשתיות ויזם כנס גזטק להסבת התחבורה בארץ לגז טבעי. בישראל אומנם נחשב התחום של תחבורה העובדת על גז טבעי למהפכני, אך ברחבי העולם הוא כבר עובד ומתפתח במהירות רבה. עשרות מיליוני רכבים שמונעים בגז טבעי כבר נוסעים על הכבישים ברחבי העולם, חוסכים כ-30% מגזי החממה וכ-40% בעלויות הדלקים בהשוואה לבנזין. תחנות התדלוק בגז טבעי שעובדות על טכנולוגיות שונות של גז טבעי בצינור, גז טבעי דחוס (CNG) וגז טבעי מונזל (LNG) כבר פרוסות ברחבי העולם וחברות ענק כמו UPS וריפובליק פועלות במרץ כדי להסב את ציי התחבורה העצומים שלהן לדלק הזול, הנקי והבטיחותי הזה. פריצת השוק הביאה לעשרות ידיעות מרחבי העולם בשבועות האחרונים, ביניהן הידיעה על כך שמדעני משרד האנרגיה האמריקאי חוברים למדענים ונציגים של חברות הרכב פורד וקרייזלר בניסיון להמציא מנוע שיעבוד בו זמנית גם על גז טבעי וגם על דלק נוזלי כמו בנזין או סולר. הפרויקט מכוון גם להפחתת צריכת הדלק וגם לנצל את הקפיצה הפתאומית באספקת גז טבעי בארה"ב.
 
 
 
הדפסה
   
שלח לחבר
אתרי יבואן