צמיגי המכונית - הכול תלוי בטיב ובמילוי
מאת: נועם קום

הצמיגים הם הקשר הבלעדי שלנו עם הכביש, בנסיעה מהירה אם איכות הצמיגים שלכם ירודה או שחסר בהם לחץ אויר, אתם כבר תלויים ביכולת עמידות הצמיגים בהתחממות ובסכנת פיצוץ.
  
ההתייחסות הפתאומית לצמיגי המכונית כמרכיב בטיחותי,  נובעת מכך כי בכביש המהיר והבטוח בישראל "כביש 6" אירעו בשנה הראשונה לפתיחתו, 6 תאונות קטלניות עם שישה הרוגים ופצועים קשה, וכן תאונות נוספות בהם נמצא קשר ישיר לתקינות הצמיגים המותקנים בכלי הרכב בעת התאונה. בכל אחת מהמכוניות נמצא לפחות צמיג אחד פגום. לאור זאת מיהרו במשרד התחבורה ובמשטרת ישראל בפתיחת חקירה למציאת קשר לכשלי הצמיגים כגורם לתאונות. ד"ר איתמר שרון שחקר את הבעיה בדק מדגם של צמיגים מהרכבים המעורבים, סבור כי אין  קשר לאיכות מבנה הכביש או החומר ממנו הוא עשוי ואופן סלילתו, ובין פיצוץ צמיגים. לאחר בדיקה מקיפה מסר ד"ר שרון כי הסיבות לפיצוצי הצמיגים נובעות מאיכותם הירודה מגילם, משימוש במידות וסוגי צמיגים שונים באותה מכונית בצמיגים שהתפוצצו. בשלושה מקרים נמצא כי על אותו הסרן, נמצא צמיג שהיה בדרגת עומס נמוכה ביחס למשקל הרכב. בתאונה אחת שבה הרכב המעורב היה מסחרי לנוסעים התפוצץ הצמיג, לאחר שהרכב נסע במהירות מופרזת עם מספר נוסעים מעל המותר. הוכח כי שילוב המהירות, עודף משקל ואיכות הצמיגים תרמו וגרמו לתאונה.
 
צמיגים פגומים
יצרני צמיגים גרמו בעבר לזעזועים בעקבות מכירת צמיגים פגומים ליצרניות רכב גדולות. כך למשל, צמיגי "פיירסטון" שהותקנו ברכבי פורד אקספלורר בשנת 2000 גרמו  להרג של כ- 150 בני אדם למעלה מ 500 פצועים. בעקבות כך נאלצה החברה להחליף כ- 6.5 מליון צמיגים. אגב, היצרנית טענה אז כי המלצת היצרן למידת ניפוח נמוכה היא אשר גרמה לבעיית התפוצצות. פורד טענה להגנתה כי הבעיה  נובעת באיכות הצמיגים עצמם.
בישראל אירע מקרה דומה. בתאונה קטלנית נהרג רב סמל אבי מימרן ז"ל עובד שירות בתי הסוהר. בעת שנסע ברכב משטרתי התפוצץ אחד מצמיגיו הרכב התהפך וכתוצאה מכך נהרג אבי מימרן. בעקבות התאונה מצאו קשר לתאונות נוספות אשר אירעו ברכבי משטרה נוספים, מסוג פורד אקונוליין גם כאן הסיבה היא התפוצצות צמיגים. משטרת ישראל ייבאה צמיגים מתוצרת "קומהו". יבואן הצמיגים טוען להגנתו כי נעשה שימוש לא נכון בצמיגים, בכך שלא ניפחו לחץ אויר במידה מתאימה המהווה  סכנה להתחממות והתפוצצות תוך כדי נסיעה.
נתוני תאונות דרכים בישראל מעידים על כך כי כשלים טכניים ובהם לקויי צמיגים, מהווים גורם זניח לתאונות רק כ- 0.4 אחוזים מכלל התאונות ובקטלניות מהווה גורם זה ל-0.9 אחוזים. הנתונים מעוררים ספק רב לנוכח העובדה שבמדינות אחרות מהווה גורם זה בין-8-4 אחוזים מהתאונות.
 
תפקידי הצמיגים